Przejście wąwozem Aare

W tym krótkim wątku pokaże wam jak wygląda szlak przez AareGorge, czyli jeden z najsłynniejszych wąwozów górskich w Szwajcarii. Według wielu portali jest to najładniejszy wąwóz w kraju.

Wąwóz Aare znajduje się w środkowej części Szwajcarii w miejscowości Meiringen. Od słynnego miasta Interlaken dzieli go tylko pół godziny drogi samochodem – tak więc, będąc w tych okolicach jest to wręcz punkt obowiązkowy. Odcinek do przejścia ma długość około 1,5 km – nic wielkiego. Można to zrobić w dowolnym kierunku – do wąwozu prowadzą dwa wejścia – wschodnie i zachodnie.

Tutaj znajduje się wejście wschodnie:


A tutaj zachodnie:


My startowaliśmy od wschodu. Jednak parking na auta po tej stronie jest dość prowizoryczny, umieszczony na skraju drogi z serpentyną – mieści jedynie kilkanaście aut. Wygląda to tak:

Wejście zachodnie jest o wiele bardziej ucywilizowane – ma więcej miejsc parkingowych, sklep, plac zabaw itd. Jednak dla samego wąwozu jest to bez znaczenia. Jeszcze tylko kupno biletów (8.50 CHF / osoba) i można ruszać.

IMG_9127_edited
Początek trasy

Idzie się oczywiście wzdłuż rzeki – po lewej stronie. Sam nurt jest dość ostry – gdyby te szczebelki puściły myślę, że z turystów nie byłoby co ratować. Do tego wąwóz jest dość mocno zagłębiony pomiędzy skałami, który wystają ponad nami kilkadziesiąt metrów.

Nie dajcie się nabrać na zdjęcia powyżej – turystów jest tu bardzo dużo, a zatory na drodze to normalka. Niekiedy przejścia są dość wąskie i trzeba chwilkę poczekać. Jednak im dalej idziemy tym wąwóz robi się ciekawszy. Trasa schodzi bardzo nisko, do poziomu gdzie prawie wcale nie dochodzi światło słoneczne. W tych miejscach wąwóz jest dodatkowo doświetlany kolorowymi lampami – bardzo efektowne.

W zasadzie nie wiadomo jak tu się ubrać. Gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, to na dole w tych przesmykach wcale za gorąco to nie jest. Po przejściu całej trasy mamy dwa wyjścia – albo autobus z powrotem do miejsca gdzie zostawiliśmy auto, albo piechotą w drugą stronę. Biorąc pod uwagę niewielką długość wąwozu Aare opcja druga wcale nie wydaje się kiepska.

Długość trasy około 1,5 km w jedną stronę
Czas do godzinki
Stopień trudności bardzo łatwe
Przewyższenie prawie niezauważalne
Ekspozycja brak
Z dziećmi? tak
Z wózkiem? raczej nie, przejścia są dość wąskie
Widoki zamknięty wąwóz

Rzecz jak najbardziej godna polecenia, tym bardziej, że w Polsce tego typu wąwozów praktycznie nie ma.


Jeśli podoba ci się ten blog i chcesz być na bieżąco – koniecznie subskrybuj się!
Podaj swój adres email – na samym dole strony – a zawsze otrzymasz notyfikację o nowych postach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s