Krumlov – Czeska perełka jakich w Polsce nie ma

Zaraz przy granicy z Austrią znajduje się miasteczko Český Krumlov. Jest to małe, średniowieczne miasteczko jakie w zasadzie nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Mamy u nas co prawda duże miasta z ładnymi starówkami jak Kraków czy Gdańsk, ale gdy mowa o małych miasteczkach to w zasadzie nie ma czym się pochwalić. Znajdzie się oczywiście kilka ładniejszych jak np. Zamość, ale niestety daleko im do takich miejsc jak właśnie Czeski Krumlov.

Będąc na miejscu najlepiej zarezerwować sobie dwie – trzy godziny na obejście centrum. Jest to czas aż nader wystarczający wraz z ewentualnym posiłkiem (choć z tym słabiej bo Czeskie restauracje nie należą do mistrzostw świata). Raczej nikt nie będzie jechał tu specjalnie dlatego dobrym pomysłem będzie np. zorganizowanie sobie tu małej przerwy podczas innej, dłuższej podróży – jadąc do Chorwacji czy tez Włoch. Auto najlepiej zostawić na oficjalnym parkingu dla turystów. Znajduje się on zaraz przy wielkim murze z arkadami będącym częścią zamku na wzgórzu.

Arkady zamkowe

Przechodząc pod tymi murami od razu pokazuje nam się miasteczko w pełnej okazałości.

Czeski Krumlov to nic innego jak małe, urocze, średniowieczne miasteczko, po którym można sobie zrobić spacerek. Wchodząc tu od razu widać, że jest to miejsce aż nader turystyczne – zwłaszcza Japończyków tu pod dostatkiem. Mimo tych wszystkich tłumów spacerek powinien być relaksujący dla każdego – Krumlov jest jednym z najładniejszych, najbardziej klimatycznych i malowniczych miasteczek jakie kiedykolwiek widzieliśmy. 

img_4207

Na mapce poniżej zaznaczyłem w miarę optymalną trasę naszego spacerku. Zaczynamy od uliczek wokół centrum, później udajemy się na rynek główny a następnie w górę w stronę zamku na wzgórzu. Tam, przechodzi się pod wieloma bramami zamkowymi a następnie przez arkady muru jakie widzieliśmy na początku. Na samym końcu warto udać się jeszcze wyżej aby zwiedzić ogrody zamkowe. Cała trasa, którą opisałem jest całkowicie darmowa (płaci się tylko za wejście do samego zamku, my nie skorzystaliśmy z uwagi na brak czasu).

Na mapce zaznaczyłem trasę aż do muru zamkowego  – z jakiegoś powodu google nie pozwala mi iść dalej. Zapewniam jednak, że można.

Wszystkie uliczki po drodze są bardzo klimatyczne, z wieloma sklepikami, gdzie można kupić najróżniejsze pamiątki z Czech, słodycze Czeskie i inne tego typu turystyczne rzeczy. Śmiem twierdzić, że Krumlov jest ładniejszy nawet niż sama Praga – choć oczywiście o wiele mniejszy.

Długość trasyRazem będzie może ze 2 km
Czasda się przejść nawet w godzinę, optymalnie dwie
Stopień trudnościbardzo łatwe
Przewyższenieniewielkie w stronę zamku
Ekspozycjabrak
Z dziećmi?w każdym wieku
Z wózkiem?jak najbardziej
Widokiurokliwe uliczki starego miasteczka

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s