Berlin łapczywie – w jeden dzień

Jadąc gdzieś na wakacje do Europy, stolica Niemiec doskonale nadaje się na pierwszy przystanek. Co prawda jest to miasto dość duże, ale idealne na jednodniowy postój połączony ze zwiedzaniem. Jeszcze bardziej idealnie byłoby mieć dwa dni, ale nam musiał wystarczyć niestety jeden. Postaram się tutaj opisać najbardziej optymalną (subiektywnie oczywiście) trasę, która pozwoli zwiedzić najważniejsze atrakcję tego miasta właśnie w jeden dzień.

Jeszcze tylko dopowiem, że pisząc „jeden dzień” mam na myśli pełen dzień od rana do wieczora. Scenariusz, że przyjeżdżacie tu na dwunastą w południe i chcecie wyjechać wieczorem raczej odpada (wtedy gra nie warta świeczki). Sam wjazd do miasta i wyjazd zajmie trochę czasu (mimo, że Berlin ma doskonałą infrastrukturę drogową).

Trasa, o której piszę wygląda następująco:

Startujemy z Placu Poczdamskiego (na mapie południowy zachód) a cała wycieczka kończy się na Alexanderplatz (na mapie wschód). Można też w odwrotnej kolejności. Po drodze nie trzeba ani razu korzystać z komunikacji miejskiej, bo praktycznie co chwila jest coś do obejrzenia. Są to atrakcje raczej dla dorosłych, znane miejsca historyczno – polityczne. Dzieci będą z pewnością znużone.

Po kolei więc.

Plac Poczdamski

Na dzień dobry miejsce dość ruchliwe, będące biznesowym centrum Berlina. Są tu liczne kawiarnie, parę restauracji i dość ciekawa architektura. W latach 90-tych z pewnością robiło to na nas wrażenie. Obecnie – nic specjalnego. Można skorzystać z tutejszego Starbucks-a, by nabrać trochę energii na całodniowy spacer.

DSCN4114_edited

DSCN4112_edited

Na skrzyżowaniu widać wyraźnie starą granicę pomiędzy wschodnim Berlinem i zachodnim. Jest ona świetnie wkomponowana w ulicę i chodnik – ciągła linia zrobiona z kamieni, dodatkowo parę segmentów z prawdziwego muru. Jako pamiątkę można sobie tu kupić przepustkę na zachód z pieczęciami wszystkich mocarstw, którą pan na miejscu podbija.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Idąc dalej ulicą na północ można zauważyć prostokątne bloki z betonu (po prawej stronie ulicy). Bloków takich jest bardzo dużo, a pomiędzy nimi można wejść. Jest to nic innego jak właśnie swoiste upamiętnienie holokaustu.

DSCN4122_edited

Muszę przyznać, że pomysł na taki pomnik zrobił na nas niezłe wrażenie – co pewnie było w zamyśle projektantów. Co konkretnie? Otóż zaraz przy ulicy bloki te wydają się być dość niskie, mające mniej niż metr wysokości. Wchodząc do środka idziemy coraz to dalej, odchodzimy od ulicy. Im dalej idziemy tym bloki te robią się wyższe, a ziemia schodzi powoli na dół. Już po parunastu metrach ledwo co widać ulicę – coraz mniej czujemy się jak w mieście a coraz bardziej czuć otoczenie właśnie tym betonem – coś nas otacza i tłamsi. Szybko dochodzimy do miejsca, gdzie kompletnie zapadamy się w tym – nie widać już miasta ani go nie słychać. Tylko kompletna cisza i tajemnicze korytarze.

DSCN4124_edited

Robi to naprawdę niezłe wrażenie i wymusza na każdym odrobinę zadumy. Jest to chyba najlepszy pomysł na „pomnik” jaki widziałem (jeśli można to nazwać pomnikiem, bo cały teren jest dość rozległy). Dodatkowo plac ten pilnuje ochrona, aby nie dopuścić żeby ktoś tu się nie zaszył z browarem.

Jeśli ktoś dysponuje czasem, to pod samym placem znajdują się pomieszczenia z wystawami gdzie można dowiedzieć się więcej o zagładzie żydów. Nam na razie wystarczy.

Brama Brandenburska

Kilka kroków dalej i już jesteśmy pod chyba najsłynniejszą budowlą w Berlinie czyli właśnie Bramą Brandenburską. To tutaj jest największy ruch turystów, każdy chce sobie zrobić zdjęcie. Można odczuć, że jest to rzeczywiście miejsce światowe i prestiżowe. W dzisiejszych czasach bardziej w kontekście turystyki i historii.

Reichstag

Już spod bramy widać następny punkt wycieczki – budynek parlamentu z wielkim napisem Dem Deutschen Volke. Co rzuca się w oczy to ogromna, nowoczesna kopuła na dachu budynku. Może nieco dziwić takie rozwiązanie architektoniczne, ale muszę powiedzieć, że projekt tej kopuły nawet nieźle pasuje ze starym stylem Reichstagu. Celem ideowym było pokazanie, że to ludzie są „nad” rządem a nie odwrotnie i mogą oni patrzeć od góry co ten wyczynia – ma sens, zwłaszcza a kontekście historii 🙂 Bardziej transparentnym być już nie można.

DSCN4139_edited

Na kopułę można wejść całkowicie darmowo. Wystarczy jedynie się zarejestrować u Niemców – no nie brzmi to za dobrze 🙂 Należy wejść na oficjalną stronę i wypełnić formularz. Niestety trzeba podać dokładny dzień oraz godzinę wizyty. Niemcy lubią dokładność więc nie uda się wejść ani wcześniej ani później (nawet o parę minut!!). Wydrukowany formularz zabieramy ze sobą:

DSCN4111_edited
Wejściówka na kopułę

Czeka nas jeszcze kontrola bezpieczeństwa jaką znamy z lotnisk. Ta na szczęście idzie dość szybko z uwagi na bardzo dużą liczbę turystów na miejscu. Po wejściu do budynku wchodzi się do windy i już jesteśmy u góry.

 

 

Taka konstrukcja z bliska robi niesamowite wrażenie – techniczny majstersztyk. Jak się dobrze przypatrzyć to rzeczywiście pod szklaną podłogą na środku widać wnętrze parlamentu. Można się tu po przechadzać po całym dachu i obejrzeć widoki z każdej strony .. plus oczywiście wejść na sam szczyt kopuły.

Dworzec Berlin Hauptbahnhof

Kolejny punkt na naszej trasie. Sam dworzec nie jest może jakąś atrakcją wartą specjalnego traktowania, jednak warto skorzystać z dostępnych tu restauracji typu fast-food aby w miarę tanio zjeść lunch.. bo akurat będzie pora lunchu jeśli zaliczyliście wszystkie powyższe rzeczy. Dodatkowo można zrobić sobie przyjemny spacerek wokół rzeki (jak zaznaczyłem na mapie) aby trochę odpocząć od zgiełku miasta .. i zobaczyć go z nieco innej strony.

Aleja Unter den Linden

Rozciąga się ona na wschód od Bramy Brandenburskiej i jest uważana za najbardziej prestiżową i reprezentatywną aleję Berlina – coś jak Krakowskie Przedmieście w Warszawie (choć ja osobiście wolę to drugie). Po drodze można zobaczyć różnorakie atrakcje, pomniki – ale nic konkretnego.

DSCN4182_edited
Pomnik upamiętniający ofiary wojny

Później można odbić (opcjonalnie) na prawo aby dojść do znanego przejścia granicznego z czasów Zimnej Wojny zwanego jako Checkpoint Charlie.

Katedra Berlińska

Idąc dalej aleją Unter den Linden miniemy po lewej stronie ogromny kościół – naprawdę ogromny, chyba największy jaki widzieliśmy (będzie już go widać znacznie wcześniej). Jest to główna katedra tego miasta, zwana jako Berliner Dom. Warto wejść do środka, a za niewielką opłatą można wejść do góry na taras widokowy a nawet do katakumb katedry. Przejście tego wszystkiego zajmie ładną godzinę.

DSCN4184_edited

Alexanderplatz

Ostatni punkt programu, znajdujący się historycznie już we wschodniej części Berlina. Można to spostrzec po zupełnie innej architekturze na miejscu – budynki w stylu komunistycznym. Sam plac nie zrobi na nikim jakiegoś piorunującego wrażenia, natomiast dla ludzi, którzy nie boją się wysokości – polecam wjazd na szczyt wieży telewizyjnej Fernsehturm. Na miejscu można spożyć posiłek w obrotowej restauracji – fajna atrakcja, lecz ceny będą wyższe niż w innych restauracjach w mieście.

DSCN4197_edited
Berliner Fernsehturm

I tak skończyła się nasza trasa. Przejście wszystkiego zajmie idealnie jeden pełen dzień – a po drodze zaliczymy najważniejsze atrakcje. Trzeba jednak przyznać, że lepiej byłoby mieć dwa dni – bo parę atrakcji opuściliśmy. Mając do dyspozycji dwa dni można spokojnie zajść do Berlińskiego ZOO (a nie ma absolutnie sensu tam iść mając tylko jeden dzień). Poza tym można jeszcze pospacerować się po głównym parku Berlina Tiergarten (jest to miejsce, gdzie odbywała się niegdyś słynna impreza Love Parade. Plus, dla miłośników historii – skorzystać z jednego z wielu tutejszych muzeów, które w większości są zebrane w jednym miejscu – na wyspie muzeów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s