Homole – przyjemna dziecinada

Wąwóz Homole znajduje się w odległości około 5 kilometrów od Szczawnicy. Mimo swoich niezbyt spektakularnych możliwości – jeśli chodzi o widoki – jest bardzo urokliwy i dość mocno oblegany przez turystów.

Szlak turystyczny zaczyna się zaraz przy drodze o podobnej nazwie „Pod Homolami” – nie sposób go ominąć. Samochód można zostawić na jednym z prywatnych parkingów w okolicy – powstałych właśnie pod turystów spieszących się na ten szlak. Opłata jest dość skromna, zwłaszcza dlatego, że cały wąwóz można obejść w godzinę (tam i z powrotem). Poniżej zaznaczyłem drogę ze Szczawnicy do miejsca, gdzie zaczyna się szlak (po prawej stronie drogi).

Tak jak w tytule – jest to mini wąwóz. Szlak wzdłuż wąwozu Homole od drogi do miejsca, które się nazywa Dubantowska Dolinka zajmuje około 20 minut. Na początku teren jest dość płaski – idzie się ścieżką wzdłuż potoku z jednej lub drugiej strony wielokrotnie przechodząc mostkami. Im wyżej tym przewyższenie jest bardziej strome, więcej schodów. Miejsce jest bardzo urokliwe – cały wąwóz jest naturalnie bardzo dobrze „odseparowany” od świata zewnętrznego, jest wrażenie jakbyśmy na chwilę gdzieś się przenieśli.

IMG_5564_edited

Gdy już dojdziemy na Dubantowską Dolinkę – a będzie to dość szybko, bo szlak ma długość około jednego kilometra, można odpocząć na miejscu i zejść w dół tą samą drogą. Drugą opcją jest kontynuowanie wędrówki dalej, skąd idą inne szlaki, ale nie są one już tak atrakcyjne jak sam wąwóz Homole. Zejście tą samą drogą nie powinno być problemem bo jest tu bardzo urokliwie.

To co wyróżnia Homole to właśnie niewielkie rozmiary. Nie trzeba mieć rwącego potoku głębokiego na parę metrów aby trasa była ciekawa. Tutaj woda tylko ciurka małym strumykiem, do którego można zejść i zrobić sobie ciekawe zdjęcie bez obawy o swoje życie. Spacerek w Homolach powinien być relaksujący dla dosłownie każdego, tutaj jest naprawdę przyjemnie. .. żeby nie powiedzieć .. przytulnie 🙂

Długość trasy 2 km w obie strony
Czas wraz z odpoczynkiem około godziny
Stopień trudności bardzo łatwe
Przewyższenie niewielkie
Ekspozycja brak
Z dziećmi? min 4-latki
Z wózkiem? odradzam (trochę schodów po drodze)
Widoki nie ma w zasięgu wzroku, wąwóz jest dość odizolowany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s