Wejście na Pienińską Sokolicę od strony Dunajca

Sokolica to jeden z popularnych szczytów w Pieninach. Nie jest to może jakaś szczególnie wysoka góra (747 metrów n.p.m) ale może być interesująca z uwagi na fakt, że jej południowa część to prawie że pionowa, kamienna ściana wysoka na paręset metrów. Można ją również zobaczyć z bliska podczas spływu Dunajcem, który opisałem w osobnym poście.

Na sam szczyt można dojść na parę sposobów. Jednym z nich jest szlak z Trzech Koron, jednak jest on relatywnie długi. Tutaj opisałem najszybszą trasę – bezpośrednio ze Szczawnicy. Ten szlak ma jednak pewne utrudnienie – wymaga przeprawy przez rzekę Dunajec w te i z powrotem – mam na myśli oczywiście łódkę 🙂

Startujemy ze Szczawnicy i idziemy wzdłuż rzeki – ulicą Zyblikiewicza – aż do momentu gdzie zobaczymy małą kanciapę flisaka. Ten już czeka na napotkanych turystów i za niewielką opłatą przeprawia tratwą na drugą stronę rzeki.

IMG_5838_edited
Przy brzegu można chwilę odpocząć 🙂

Po dotarciu na drugi brzeg zaczyna się już szlak pieszy niebieski bezpośrednio na sam szczyt. Szlak praktycznie w całości przebiega przez las. Na początku idziemy ścieżką a następnie zaczynają się schody. Ponieważ do pokonania jest paręset metrów, jest to trasa relatywnie wymagająca. Na szczęście idziemy cały czas w cieniu.

Po pewnym czasie dochodzimy do miejsca przy którym stoi budka z pracownikiem Pienińskiego Parku Narodowego. Tutaj znajduje się też rozwidlenie dróg – można iść dalej szlakiem niebieskim (prosto) lub odbić w lewo na szczyt Sokolicy. Tutaj również trzeba uiścić niewielką opłatę.

Po odbiciu na lewo do szczytu dzieli nas już tylko parę minut.  Im jesteśmy wyżej tym robi się bardziej stromo – należy pokonać ogromne głazy o znacznym przewyższeniu. Raczej nie polecam wspinaczki z bardzo małymi dziećmi – łatwo się poślizgnąć. Na samym szczycie również nie mamy do czynienia z płaskim terenem – wygląda to dokładnie jak na zdjęciu. Także osoby starsze mogą mieć nieco problemów w zdobyciu Sokolicy.

IMG_5833_edited
Szczyt Sokolicy

Barierki, które widać na zdjęciu powyżej to jedyne co nas zabezpiecza przed (prawie) pionową przepaścią na paręset metrów. Nie ma tutaj swoistego „tarasu widokowego” jaki jest na Trzech Koronach. Jeśli miałbym porównywać te dwa szczyty, to mogę  powiedzieć, że sam widok z góry jest bardziej ciekawy z Sokolicy, natomiast szlak na Trzy Korony jest o wiele bardziej urozmaicony. Tutaj w większości czasu idziemy tylko przez las.

Jest to też idealne miejsce na zabawy z dronem z uwagi właśnie na pionową charakterystykę Sokolicy – chociaż nie wiem jak wyglądają sprawy prawne tutaj ponieważ Pieniny to ścisły rezerwat przyrody.

Przeczesując Internet znalazłem również takie oto dość ciekawe zdjęcie Sokolicy, które idealnie oddaje wygląd tej góry:

sokolica-117-duze

Długość trasy około 4,5 km w obie strony
Czas 2,5 godziny
Stopień trudności dość strome, wymagające troszkę kondycji – ale tylko odrobinkę
Przewyższenie paręset metrów
Ekspozycja niewielka na samym szczycie
Z dziećmi? co najmniej 6-cio latki (subiektywnie)
Z wózkiem? absolutnie nie (schody i wysokie skały po drodze)
Widoki w miarę, ale tylko na szczycie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s