Poczdam i park Sanssouci

W Poczdamie byliśmy przy okazji – akurat potrzebowaliśmy noclegu gdzieś w tych okolicach. To miasto znajduję się na południowy zachód od Berlina – leży praktycznie na jego przedmieściach.

Miasto samo w sobie nie jest szczególnie interesujące – parę równoległych ulic z restauracjami i kebabami. Natomiast co powoduje, że do Poczdamu przyciągają turyści – szczególnie dużo jest ich z Polski – to zespół pałacowy Sanssouci. Jest to jedno z najładniejszych miejsc w całych Niemczech. Nasz pobyt ograniczył się do spokojnego spacerku po parku przylegającym do pałacu. A jest to nie byle jaki park.

Do parku Sanssouci można wejść od wielu stron. My skorzystaliśmy z wejścia od strony centrum miasta. Poniżej zaznaczyłem trasę od centrum do wejścia parku (bez problemu można dojść pieszo):

Park jest ogromny, według Wikipedii ma powierzchnię prawie 300 hektarów. Będąc tu parę godzin zobaczyliśmy może z 50% wszystkiego. Jest tu od liku najróżniejszych ścieżek, strumyków, fontann, pałacyków, dworków, rzeźb, ołtarzy, obelisków, pawilonów .. i Bóg wie co jeszcze. Za każdym zakrętem znajdujemy nowe znaleziska. Ogrom parku wydaje się niemożliwy do przejścia. Można by odkrywać cały dzień. Co prawda miejsca tego typu nie należą do grona miejsc jakoś szczególnie dla nas interesujących, jednak potraktowaliśmy to w formie luźnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Jest to bowiem idealne miejsce na długi, relaksujący spacer, na którym nie można się nudzić i w każdym miejscu jest co oglądać.

 

IMG_5191_edited

IMG_5177_edited

Oprócz parku, będąc już w Poczdamie samochodem, wybraliśmy się do jeszcze jednego miejsca. Miejsce to na pewno poznacie jeśli oglądaliście film Most Szpiegów z Tomem Hanksem. Na końcu filmu pokazana jest wymiana szpiegów, która ma miejsce właśnie na moście łączącym świat komunistyczny z zachodnim. Jak się okazuje – most ten nie był zmyślony – jest to rzeczywiste miejsce, gdzie za czasów zimnej wojny miało miejsce wiele takich wymian. Most ten nazywa się Glienicke i znajduje się właśnie w Poczdamie.

IMG_5221_edited
W rzeczywistości wydaje się mniejszy niż na filmie

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s