Dolina Kościeliska – szlakiem zielonym

Dolina Kościeliska to obowiązkowa pozycja jeśli ktoś jest w okolicach Zakopanego. Szczerze powiedziawszy jest to chyba najładniejszy szlak jaki można przejść w Tatrach nie zapuszczając się bezpośrednio w wyższe góry. Jest to wręcz idealna trasa jeśli jesteśmy z dzieckiem i to niezależnie od wieku.

Szlaków Tatrzańskich jest bardzo dużo a na dodatek nie są one odizolowane od siebie – wielokrotnie się łączą w różnych miejscach – a zatem swoisty labirynt. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w mapę szlaków Tatrzańskich – sam GPS tu nie wystarczy. Podobnie jest z Doliną Kościeliską – szlak ten na swojej drodze ma wiele odbić, skąd można powędrować w inne miejsca. Liczba różnych ścieżek jest tak duża, że nie sposób obejść wszystkiego będąc nawet miesiąc w Zakopanem. W tym temacie opisałem najbardziej popularną trasę, to jest szlak zielony Doliny Kościeliskiej, który jest celem 90% turystów.

Trasa ta zaczyna się dokładnie w miejscowości Kiry. Na mapie poniżej zaznaczyłem dojazd prosto z Zakopanego do miejsca, w którym zaczyna się szlak.

Widać od razu, że niestety jest ona oddalona od Zakopanego na tyle daleko, że nie da się tam dojść na piechotę. Auto najlepiej zostawić na jednym z licznych parkingów (płatnych), które znajdują się zaraz obok wejścia. Tego raczej nie przegapicie – w sezonie zbierają się tu tysiące ludzi i idą w jedno miejsce niczym na procesji w Boże Ciało.

IMG_5731_edited.jpeg

Trasa nie jest szczególnie męcząca. Na początku idzie się długą, piaszczystą ścieżką, aż w końcu dochodzimy do miejsca, które zaczyna trochę przypominać wąwóz. Nie trzeba się bać spaceru z dzieckiem bądź też z wózkiem – nie ma tu żadnych większych przewyższeń czy też schodów. Szlak cały czas wydaje się lekko nachylony, a więc wchodzimy powoli w góry. Nam udało się dotrzeć do końca zaplanowanej trasy – czyli od wejścia w Kirach aż do schroniska PTTK na hali Ornak.

Dolina Kościeliska to jedna z najbardziej popularnych tras pieszych w tym regionie – z kilku powodów. Jest ona bardzo łatwa, nie wymaga wchodzenia w wysokie partie gór – ale co najważniejsze – tutaj jest po prostu bardzo ładnie. W zasadzie im wyżej się idzie tym szlak staje się jeszcze bardziej malowniczy. W schronisku można kupić jedzenie i picie. Czas dojścia jaki pokazuje google to około półtorej godziny, ale możecie liczyć że wyjdzie co najmniej dwie godziny – po drodze jest wiele urokliwych miejsc gdzie można usiąść i odpocząć. Ciężko byłoby znaleźć tak łatwy i nie wymagający szlak w górach, który jest zarazem tak niesamowicie malowniczy.

 

Po drodze można nieco urozmaicić wycieczkę a jednocześnie zbytnio nie odbijać od szlaku. Mniej więcej w 3/4 długości znajduje się odbicie (po prawej stronie) do kilku jaskini – jaskinia Raptawicka, Obłazkowa Jama oraz jaskinia Mylna. Odbicie jest dość ostre – bo wymaga wspinania się trzymając łańcuchy – ale tylko na niewielkim odcinku. Dojście do jaskini zajmuje około 15 minut. Na pewno nie da się tu wejść z bardzo małymi dziećmi, ośmio-latki minimum.

IMG_5751
Odbicie na szlak do jaskiń

Jak zorganizować powrót? Możecie albo kontynuować wędrówkę odbijając w lewo na Ciemniak albo w prawo na dolinę Chochołowską, jednak będą to bardzo długie wędrówki zajmujące cały dzień. My wróciliśmy tą samą drogą do samochodu. Co prawda nie jestem zwolennikiem wracania tą samą trasą, jednak Dolina Kościeliska jest na tyle malownicza, że nawet powtórne zejście nie będzie powodowało znużenia.

Długość trasy 11 km w obie strony
Czas około 5h wraz z odpoczynkiem
Stopień trudności łatwe
Przewyższenie prawie niezauważalne
Ekspozycja brak
Z dziećmi? w każdym wieku
Z wózkiem? tak, byle by jeździł po piachu
Widoki bajkowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s