Co robić cały dzień w Toruniu ?

Toruń jest idealnym miastem na jednodniową wycieczkę, zwłaszcza jeśli mieszkamy na północy Polski. Z uwagi na bardzo wygodne położenie miasta, najlepiej będzie wybrać się tam samochodem. Toruń nie jest specjalnie wymagającym miejscem do zwiedzania. Jest ku temu parę powodów: między innymi bardzo dobre położenie blisko zjazdu z autostrady A1, niewielkich rozmiarów centrum miasta (brak konieczności poruszania się jakąkolwiek komunikacją miejską) a do tego wszystkie główne atrakcje są umiejscowione bardzo blisko siebie.

Jak dojechać ?

Prościej się nie da. Zjeżdżamy z A1 w kierunku Toruń. Nie ma sensu się pchać samochodem na starówkę Torunia. Najlepiej zaparkować auto na płatnym (aczkolwiek niedrogim) parkingu, który znajduje się pod mostem, który biegnie na drugą stronę Wisły. Poniżej zaznaczyłem dokładna trasę od autostrady A1 aż do parkingu. Jadąc w kierunku Torunia, parking będzie znajdował się po lewej stronie, pod mostem.

Stamtąd dzieli nas już tylko parę kroków od starówki.

Pan przy kasie powiedział, żeby nie parkować bezpośrednio pod mostem bo co chwila lecą z niego jakieś wycieki chemiczne – dobrze wiedzieć 🙂

Co zobaczyć ?

Mimo niewielkiego rozmiaru miasta, jest tu parę atrakcji, który z pewnością zajmą wam cały dzień.

Przejść się po starówce

Całe centrum Torunia wypełnia średniowieczna starówka. Z parkingu najlepiej iść w kierunku Bramy Klasztornej – głównego wejścia na stare miasto. Jeśli spojrzeć na lewo, to na pewno waszym oczom nie umknie Krzywa Wieża w Toruniu. Parę kroków dalej i dojdziecie do głównego Rynku, gdzie toczy się całe dzienne i nocne życie Torunia. Znaleźć można tu między innymi pomnik Mikołaja Kopernika – niegdyś mieszkańca Torunia. Jego postać jest również związana z planetarium, do którego mieliśmy okazję wejść.

215622_edited

Wejść na wieżę ratusza

Ratusz standardowo znajduję się w samym centrum rynku. Na sam szczyt wchodzi się dość szybko – o wiele łatwiej niż np. na wieżę ratusza w Gdańsku, która jest znacznie wyższa. Z góry można zobaczyć całą panoramę Torunia.

215654_edited.jpeg

Zwiedzić Żywe Muzeum Piernika

Jest to jedna z najlepszych atrakcji miasta. Można tu na własne oczy zobaczyć jak wykonuje się piernik a nawet spróbować zrobić to samemu. Jest jedno „ale”: zainteresowanie tym muzeum jest tak wielkie, że bilety najlepiej kupić w Internecie (wejście jest na konkretną godzinę). Jest duże prawdopodobieństwo, że chcąc kupić bilety z ulicy po prostu nie uda wam się. Dodatkowo w mieście jest jeszcze jedno „muzeum piernika” – jak widać nazwa podobna, łatwo można się pomylić.

130448_edited.jpeg

Zobaczyć seans w Planetarium

Jest to kolejna atrakcja, na którą lepiej mieć bilety już zarezerwowane. Planetarium znajduje się parę kroków na północ od starówki. Jest to pół-kulista kopuła w formie kina. Film pokazywany jest na wewnętrznej części kopuły. Widzowie siedzią na fotelach i patrzą w górę. Bylem już w podobnym miejscu – w planetarium CNK w Warszawie. Pomysł jest w zasadzie taki sam, jednak planetarium w Toruniu jest znacznie starsze i odrobinę mniejsze. Sam seans jednak robi niesamowite wrażenie i w niczym nie ustępuje temu w Warszawie.

Zjeść pierogi prosto z pieca

Jakby zaszła potrzeba posilenia się, to mogę polecić jedną restaurację : Pierogarnia Stary Toruń. Nie to, żeby w Toruniu nie było innych dobrych knajp, ale ta jest szczególnie wybitna. Prawdę mówiąc to chyba nigdzie nie jedliśmy lepszych pierogów jak właśnie w tej pierogarni.

IMG_5419.JPG

Wypić piwo siedząc w beczce po powie

Pierogi trzeba czymś popić. Najlepszym miejscem będzie Browar Staromiejski Stary Olbracht. Znajdziecie tam niecodzienny wystrój – można wejść do środka wielkiej beczki i spokojnie odpocząć po całym dniu zwiedzania Torunia pijąc zimne piwko w dość oryginalnej oprawie.

Te kilka atrakcji wystarczy aby zapełnić cały dzień wrażeń.
Dodam jeszcze, że żadna z Toruńskich firm nie zapłaciła mi za napisanie tego tematu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s