Dojście do Pravčickiej Bramy

Zaraz przy granicy z Niemcami leży region o nazwie Czeska Szwajcaria. Największą tutejszą atrakcją jest coś co widać na dużym zdjęciu powyżej – naturalny łuk skalny o dość znacznych rozmiarach (Pravčicka Brama). Takie widoki są typowe dla Zachodu Stanów Zjednoczonych a tu znalazł się jeden i to w pobliskich Czechach. Dokładnie to miejsce możecie zobaczyć także w filmie Opowieści z Narnii.

Dojście do bramy jest możliwe na dwa sposoby: albo z małego miasteczka Hřensko albo z jeszcze mniejszego Mezni Louka. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie Hřensko – trasa jest krótsza a miasteczko ładniejsze. Hřensko leży zaraz przy granicy Czesko – Niemieckiej. Jest to miejsce bardzo turystyczne z licznymi sklepikami, restauracjami i hotelami. Wszystko to dla turystów odwiedzających region Czeskiej Szwajcarii, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie Saksonii (tą ostatnią opisałem TUTAJ).

IMG_4912_edited
Hrensko

Dla zmotoryzowanych Hřensko nie będzie optymalnym miejscem na parking. O wiele lepiej jest postawić auto nieco wyżej drogi, bliżej miejsca gdzie zaczyna się szlak turystyczny. Są tam liczne parkingi prywatne (niestety płatne).

Poniżej zaznaczyłem dokładną trasę od startu szlaku aż do samej bramy:

Brama Pravčicka

Po zejściu z drogi asfaltowej zaczyna się powolny spacer w górę lasu.

wejscie_edited.jpeg
Początek trasy do Bramy Pravcickiej

Droga początkowo idzie prosto, później odbijamy na prawo w liczne zakręty.

IMG_4861_edited

IMG_4860_edited

Dojście do bramy nie powinno zająć dłużej niż godzinę. Z bliska robi ona dużo większe wrażenie niż na zdjęciu. Chcąc iść jeszcze wyżej należy uiścić niewielką opłatę, wtedy uzyskujemy dostęp do tarasów widokowych umieszczonych obok bramy ale znacznie wyżej. Zdecydowanie polecam to zrobić – widoki z tych tarasów są najlepsze jakie można tu uzyskać.

IMG_4890_edited
Widok na skałki podczas wejścia na taras widokowy
IMG_4896_edited
Fragment tarasu widokowego

Dodatkowo na miejscu można znaleźć restaurację, bar z piwem i napojami oraz toaletę. O dziwo ceny w barze nie były zaporowe. Nie napić się zimnego piwka po takiej wspinaczce byłoby ciężkim grzechem .

Na jednym z krawędzi tarasu widokowego dość dobrze widać jak niesamowite są tu formacje skalne:

IMG_4898_edited
Malý Pravčický kužel

Trasa do Mezni Louka

Jak już napisałem, wrócić można tą samą drogą – lub – iść dalej szlakiem aż do miejscowości Mezni Louka. My postanowiliśmy właśnie tej drugiej opcji – z powodów, o których powiem w dalszej części.

Trasa ta jest niestety dość długa i mecząca bo rozciąga się na ponad 5 kilometrów. Atrakcji po drodze też jest nie za wiele – po prostu długa ścieżką, gdzie po lewej stronie mamy pionowe skały a po prawej las. Po około półtorej godziny – bo tyle mniej więcej to zajmie – dochodzimy do miejscowości Mezni Louka. Miasteczko to nie jest zbytnio interesujące, a cała trasa wygląda tak:

Jednak powodem całej tej przechadzki był niecny plan powrotu do Hrenska poprzez Kamienicę – małą rzeczkę, które biegnie właśnie z Mezni Louka do Hrenska. Część trasy pokonuje się pieszo, wzdłuż rzeki. Inne części są zamknięte dla piechurów i należy skorzystać z flisaków z łodziami, którzy za niewielką opłatą przeprawiają turystów w te i z powrotem. Nam niestety nie udała się ta atrakcja, bo zaczęła się burza. Musieliśmy skorzystać z autobusu powrotnego do Hrenska. Jak taka przeprawa łodzią wygląda możecie zobaczyć tutaj. Całość wyprawy zajęła nam ładne parę godzin.

Długość trasy zależy od punktu startu, min 4 km w obie strony
Czas jak wyżej, min 2,5h
Stopień trudności łatwe
Przewyższenie kilkaset metrów, wejście raczej łagodne
Ekspozycja niewielka, ale tylko na tarasie widokowym
Z dziećmi? min 3 – 4 lata – muszą mieć siłę wejść
Z wózkiem? raczej nie
Widoki rewelacyjne na tarasie widokowym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s