Przejechaliśmy się po zatoce Mirabello

Zatoka Mirabello leży na wschodniej części wyspy Kreta. Tutaj byliśmy na wczasach na tzw. wypoczynku biernym 🙂 To jednak nie przeszkodziło aby wypożyczyć samochód i poświęcić jeden dzień na mały wypad.

Od razu muszę napisać, że nie należy się bać jeździć samochodem w Grecji – przynajmniej jeśli chodzi o Kretę – nie wiem jak sprawa wygląda w części kontynentalnej. Tutaj wszyscy jeżdżą powoli, spokojnie – nawet na drogach ekspresowych nie ma pośpiechu. Nikt na ciebie nie trąbi, nie denerwuje się – zupełnie inne doznania niż np. z Włoch – a przecież kraj tak samo południowy. Wypożyczalni samochodów jest pod dostatek. Cena to koło 30 Euro za dzień za Peugeot 307 + fotelik dla dziecka. Może nie jest to mistrzostwo świata – dla nas jednak starczyło.

IMG_2833_edited
Ruszamy w drogę

Nasz hotel mieścił się w miejscowości Malia – jest to część wschodnia wyspy. W okolicach z pewnością jest co zwiedzać – do największych atrakcji można zaliczyć najróżniejsze wykopaliska archeologiczne, jaskinie (np. jaskinia Zeusa), plaże, wodospady i wiele innych. My jednak darowaliśmy sobie te wszystkie miejsca i poszliśmy w wersje light – zwykła przejażdżka w okolicach zatoki bez patrzenia w kamieniołomy – tym razem 🙂 Powodem był brak czasu oraz podróż z dwulatkiem – do tego trzeba dodać niemożliwy wręcz upał.

Pierwszym miejscem, w jakim musieliśmy się zatrzymać to prawosławny monastyr osadzony na zboczu góry (jest to ichniejszy kościół). Nie jest to jedyne takie miejsce na Krecie – trzeba natomiast dokładnie wiedzieć gdzie jechać i gdzie się zatrzymać. Poniżej zaznaczyłem trasę od miejscowości Malia aż do darmowego parkingu, gdzie można zostawić samochód.

Jest to darmowa (nazwijmy to) „atrakcja”. Miejsce jest bardzo malownicze i z pewnością nie będziecie jedynymi turystami na miejscu. Widać jest, że w dzisiejszych czasach obiekt pełni bardziej rolę turystyczną niż religijną, ale i tak czuć pewien klimat charakterystyczny dla Krety.

Kolejnym celem było miasteczko Elounda. Jest to niewielka, portowa miejscowość leżąca właśnie nad zatoką Mirabello. Już sam dojazd do Eloundy robi niezłe wrażenie ponieważ droga (dość kręta) leży na skarpie tuż nad zatoką, skąd rozciąga się niesamowity widok (duże zdjęcie u góry). Samo miasteczko nie jest może szczególnie bogate w atrakcje, jednak jest niesamowicie malownicze – zwłaszcza część turystyczna. Mnóstwo barów, restauracji oraz sklepów z pamiątkami.

IMG_2908_edited

IMG_2938_edited

Gdy już tu się znudziło, przejechaliśmy do następnego miasteczka Ajos Nikolaos. Nie wiem czy „miasteczko” to dobre określenie, bo jest to o wiele większa metropolia niż Elounda. Jest to największe miasto w tej części wyspy. Poruszanie się tu autem nie należy do łatwych. Mamy bowiem do czynienia z plątaniną małych uliczek, które w większości przecinają się prostopadle. Nie byłoby w tym dramatu gdyby nie to, że uliczki te mają bardzo duże nachylenia. Wygląda to tak, że dojeżdżając do skrzyżowania musimy zatrzymać się na tak ostrym nachyleniu, że prawie co widać czy jedzie samochód na drodze z pierwszeństwem. Jazda tu z manualną skrzynią jest porażką. Nie ma sensu próbować szukać darmowego parkingu na ulicy – wokół pełno jest właścicieli placów, którzy za niewielką opłatą pozwalają zostawić auto na jakiś czas.

Ostatnim miejscem, w które się wybraliśmy była Kritsa. Jest to miasteczko – wioska, która leży na wyżynach Krety. Na mapce poniżej zaznaczyłem dojazd do Kritsy zaczynając podróż z Ajos Nikolaos.

Miejsce to wydaje się być trochę turystyczne – mamy tu niby sklepy z pamiątkami, nieco lokalnych sprzedawców, ale jednocześnie sprawia wrażenie totalnego odludzia. Jest to typowa Grecka wioska gdzieś na uboczu, o której świat wydaje się, że zapomniał.

I te kilka miejsc wystarczą aby zapełnić prawie cały dzień. Cel został osiągnięty – zobaczyć coś więcej niż hotelowy basen 🙂

IMG_2631_edited.jpeg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s